75 ROCZNICA PACYFIKACJI WSI BANDYSIE

W sobotę 05.10.2019r. późnym wieczorem w Bandysiach odbyło się spotkanie PUSTA NOC -podczas którego śpiewane były pieśni żałobne i patriotyczne.

W niedzielę odbyła się uroczysta msza św. przy Pomniku Ofiar Reżimu Hitlerowskiego w Bandysiach upamiętniająca tamte wydarzenia.

Podczas uroczystości patriotycznych można było oglądać wystawę przygotowaną przez GBP w Czarni przybliżającą historię pacyfikacji i losy mężczyzn z Bandyś.

W dniu 06 września w Filii Surowe odbyło się Narodowe czytanie noweli "DYM" Marii Konopnickiej. W akcję włączyła się Publiczna Szkoła Podstawowa im. Brata Zenona Żebrowskiego dzięki zaangażowaniu nauczycielom - p. Aldony Krajzy, p. Małgorzaty Dąbkowskiej i p. A. Sołtysiak. Spotkanie to sprzyjało skupieniu i refleksji nad nowelami polskimi, o których Prezydent Andrzej Duda mówi: "(...) Uczą  nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam  stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii...".

Narodowe Czytanie 2019 Nowele Polskie

Dzisiejszego poranka pod budynkiem biblioteki w Czarni rozpoczęliśmy akcję społeczną Narodowe Czytanie, pogoda nam dopisała, uczestnicy również.

Dziękujemy Dyrektorowi PSP w Czarni Witoldowi Kuczyńskiemu za objęcie patronatem honorowym akcji i czynny w niej udział, dziękujemy nauczycielom oraz uczniom PSP w Czarni i SOSW w Czarni za wzięcie udziału w akcji.

W Filii w Surowem 26 sierpnia 2019r. odbyło się  spotkanie autorskie z autorką książek dla dzieci i dorosłych, osobą wielu talentów jaką jest Pani Agnieszka Kazała to była  okazja do zapoznania się z teatrem Kamishibai, który urzekł nie tylko innowacyjnością a również pięknymi ilustracjami. Dla naszych czytelników było to nowe doświadczenie i miłe i przyjemne zakończenie wakacji.

Podkategorie

08 maja 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czarni odbyły się eliminacje gminne XXXVI Konkursu Kurpie Zielone w Literaturze w którym wzięło udział 29 uczestników. Wśród laureatów komisja wytypowała zwycięzców:
Kategoria RECYTACJA WIERSZA
I miejsce:
- Bieńkowska Wiktoria
- Kamzelska Milena
- Zyśk Maja
II miejce;
- Krajza Bartosz
III miejsce:
- Biegaj Bartosz
- Gołaś Barbara
Wyróżnienia:
-Grzeszczyk Alicja
- kozłowska Paulina
- Kurzyński Michał.
Kategoria GADKA
I miejsce:
Dąbkowska Zuzanna.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie a zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy.

Czytaj więcej: Artykuły