Historia biblioteki
- Szczegóły
- Kategoria: Biblioteczne
- Odsłony: 13539
Gminna Biblioteka Publiczna w Czarni otwarta została w Dniach Oświaty, Książki i Prasy w 1950 roku., jak większość bibliotek powiatu ostrołęckiego. W 1954 roku w miejsce gmin utworzono gromady, biblioteka zmieniła nazwę z gminnej na Gromadzką Bibliotekę Publiczną w Czarni. Do roku 1962 mieściła się w niewielkim lokaliku na strychu domu prywatnego, w którym mieściła się również szkoła podstawowa. Czynna była tylko 3 razy w tygodniu po 2 godziny. Księgozbiór mieścił się na 4 regałach i liczył niewiele ponad 2 tys. woluminów. Potem nastąpiły przeprowadzki. Dopiero w kilka lat potem wynajęto lokal u Państwa Rosińskich, który za kilka lat powiększono o następne pomieszczenie. W tym czasie na terenie gminy powstawały punkty biblioteczne , których w roku 1967 było już 10. W kolejnych latach stan punktów zmniejszał się, by w latach 90-tych zlikwidowano wszystkie. W Surowem zaś, ze względu na wysoki wskaźnik czytelnictwa na miejsce punktu bibliotecznego w 1978 roku powstała Filia Biblioteczna w Surowem, która weszła w struktury Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarni.
Gminna Biblioteka Publiczna w Czarni
- Szczegóły
- Kategoria: Biblioteczne
- Odsłony: 113605
Gminna Biblioteka Publiczna w Czarni, za pośrednictwem zgromadzonego księgozbioru, już od przeszło 60 lat umożliwia mieszkańcom gminy i regionu dostęp do bogatej bazy informacji. Swoje zadania programowe realizuje współpracując z innymi bibliotekami, instytucjami i organizacjami zajmującymi się kulturą, upowszechnianiem czytelnictwa, oraz działalnością edukacyjną.
Do szczegółowych zadań Biblioteki należą:
- Gromadzenie i opracowywanie materiałów bibliotecznych ze specjalnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu.
- Udostępnianie zbiorów czytelnikom na miejscu i wypożyczanie ich do domu, oraz prowadzenie wypożyczeń między bibliotecznych.
- Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej, oraz popularyzacja książki i czytelnictwa.
- Doskonalenie metod i form pracy w bibliotece.
- Współpraca z bibliotekami działającymi na terenie powiatu ostrołeckiego.
- Doskonalenie zawodowe pracowników biblioteki, oraz prowadzenie praktyk.
Organizowanie czytelnictwa i udostępnianie materiałów bibliotecznych osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym.
Biblioteka podejmuje również inne działania wynikające z aktualnych potrzeb środowiska
Biblioteka oferuje usługę "Książka na telefon". Oferta skierowana jest do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych ruchowo, mieszkających na terenie Czarni, które nie mają możliwości skorzystania z pomocy rodziny lub znajomych aby wypożyczyć książki.
By skorzystać z usługi "Książka na telefon" wystarczy zadzwonić do placówki bibliotecznej pod numer 29 7727 048 i uzgodnić z bibliotekarzem tytuły wypożyczanych książek.
Książki dostarczane są do miejsca zamieszkania czytelnika bezpłatnie przez pracowników biblioteki.
W ramach usługi "Książka na telefon" bibliotekarze udzielają również informacji telefonicznej na zapytania dotyczącej zbiorów bibliotecznych.