REGULAMIN KORZYSTANIA Z DOSTĘPU DO INTERNETU
W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W CZARNI
§ 1.
POSTANOWIENIA WSTĘPNE
- Przez dostęp do Internetu rozumie się dostęp do sieci Internet za pośrednictwem łącz, których administratorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Czarni oraz za pośrednictwem jej infrastruktury sieciowej – na stacjonarnych stanowiskach internetowych należących do Biblioteki oraz urządzeniach czytelników (dostęp za pośrednictwem sieci bezprzewodowej).
- Dostęp do Internetu możliwy jest po otrzymaniu danych dostępowych (hasło).
- Przez uzyskanie dostępu do Internetu rozumiane jest zalogowanie się (przy użyciu danych dostępnych) na stacjonarnym stanowisku internetowym lub podłączenie własnego urządzenia do sieci bezprzewodowej.
- Użytkownik to każda osoba, która uzyska dostęp do Internetu.
§ 2.
- Dostęp do Internetu na urządzeniu należącym do użytkownika możliwy jest wyłącz-nie za pośrednictwem sieci bezprzewodowej Biblioteki.
- Pracownicy Biblioteki nie świadczą wsparcia związanego z konfiguracją bezprzewodowego dostępu do Internetu i rozwiązywaniem problemów z nim związanych na urządzeniach należących do użytkowników.
- Bibliotekarz ma prawo kontrolować czynności wykonywane przez użytkownika przy komputerze.
- Jeżeli bibliotekarz uzna, że użytkownik wykonuje czynności niezgodne z postanowieniami niniejszego zarządzenia, bądź inne niepożądane, ma prawo odmówić mu możliwości korzystania z komputera.
- Biblioteka może stosować oprogramowanie blokujące dostęp do stron zawierających treści niezgodne z prawem.
§ 3
PRAWA UŻYTKOWNIKA
- Prawo do korzystania z dostępu do Internetu przysługuje każdemu kto jest użytkownikiem Biblioteki.
- Dostęp do Internetu jest bezpłatny.
- Dane dostępu można uzyskać od dyżurującego Bibliotekarza po okazaniu ważnej karty bibliotecznej lub jej założeniu i wpisaniu się do Rejestru odwiedzin w czytelni internetowej w Systemie Bibliotecznym Mateusz.
- Dostęp do Internetu może być wykorzystywany jedynie przez osoby fizyczne, do celów niekomercyjnych, niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą i odbywa się na wyłączne ryzyko i odpowiedzialność Użytkownika.
- Dostęp do Internetu możliwy jest jedynie w godzinach pracy Biblioteki. Długość sesji dostępu do Internetu ograniczona jest do dwóch godzin dziennie. Czas ten może być podzielony w ciągu dnia na dowolne okresy.
- Za zgodą bibliotekarza czas korzystania może zostać przedłużony, jeśli nie będzie innych osób oczekujących na dostęp do komputera.
- Dostęp do Internetu służy przede wszystkim celom informacyjnym i naukowym. W przypadku, gdy liczba osób chcących skorzystać z dostępu do Internetu na stacjonarnych stanowiskach internetowych będzie przekraczała liczbę tych stanowisk, dyżurujący Bibliotekarze mają prawo odmówić Użytkownikowi możliwości dalszego używania stanowiska jeśli używane jest ono w innych celach (np. rozrywka itp.). Niezastosowanie się w tym wypadku do polecenia Bibliotekarza będzie mogło skutkować czasowym odebraniem możliwości korzystania z dostępu do Internetu.
- Użytkownikowi nie przysługują żadne roszczenia z tytułu czasowego lub stałego braku możliwości korzystania z dostępu do Internetu. Biblioteka nie gwarantuje także minimalnej prędkości łącza internetowego ani dostępności wszystkich usług i aplikacji internetowych.
- Użytkownik poza dostępem do Internetu na stacjonarnych stanowiskach internetowych ma prawo do korzystania z zainstalowanego na nich oprogramowania, pracy z materiałami zapisanymi na własnych nośnikach, zapisania tworzonych i pobieranych z Internetu danych na własnych nośnikach, wykonywania płatnych wydruków, korzystania z baz, na które licencje posiada Biblioteka.
§ 4
OBOWIĄZKI I ODPOWIEDZIALNOŚĆ UŻYTKOWNIKA
- Użytkownik ma obowiązek chronienia swoich danych dostępowych – niedopuszczalne jest ich udostępnianie innym osobom.
- Użytkownik ma obowiązek zwolnienia stacjonarnego stanowiska internetowego jeśli zostanie poproszony o to przez Bibliotekarza.
- Przy stacjonarnym stanowisku komputerowym może przebywać jedna osoba.
- Zabrania się wykorzystywania dostępu do Internetu do:
- działań naruszających ustawę o prawie autorskim;
- przeglądanie i rozpowszechnianie materiałów zawierających pornografię, sceny drastyczne, propagujące przemoc, terroryzm, rasizm itp.;
- rozsyłania materiałów o charakterze reklamowym;
- pobieranie i rozpowszechnianie szkodliwego oprogramowania;
- podszywanie się pod innych użytkowników Internetu;
- prób uzyskania dostępu do wszystkich zasobów sieciowych, do których użytkownik nie jest uprawniony;
- prób ominięcia zabezpieczeń i systemów monitorujących;
- uruchamiania serwerów usług na urządzeniach korzystających z dostępu do Internetu;
- dewastowanie sprzętu komputerowego należącego do Biblioteki;
- spożywanie napojów i posiłków przy stacjonarnych stanowiskach internetowych;
- korzystania ze sprzętu komputerowego Biblioteki pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
- korzystanie ze sprzętu komputerowego Biblioteki lub własnego sprzętu w sposób, zakłócający spokój innych użytkowników i czytelników;
- wprowadzania jakichkolwiek zmian w oprogramowaniu i jego konfiguracji należącego do Biblioteki;
- podejmowania działań mających na celu ominięcie ograniczeń czasowych w do-stępie do Internetu;
- samowolnego usuwania usterek w działaniu oprogramowania i sprzętu należącego do Biblioteki;
- wszystkich innych działań niezgodnych z obowiązującym prawem lub takich, które mogą być uznane za potencjalnie niebezpieczne dla funkcjonowania do-stępu do Internetu i infrastruktury informatycznej Biblioteki.
- Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za wszystkie szkody spowodowane przez niego w lokalnych lub odległych systemach komputerowych oraz wszystkie innego rodzaju straty lub nadużycia popełnione za pośrednictwem dostępu do Internetu.
- Wykrycie działań niezgodnych z niniejszym regulaminem skutkować będzie ode-braniem użytkownikowi możliwości korzystania z dostępu do Internetu. Decyzję o odebraniu uprawnień dostępu do Internetu podejmuje dyżurujący Bibliotekarz.
- Ruch sieciowy w bezprzewodowym dostępie do Internetu jest niezabezpieczony i może być podsłuchiwany przez innych użytkowników sieci bezprzewodowej. Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za szkody w wyniku ww. zdarzeń.
- W trakcie pracy na stacjonarnych stanowiskach internetowych użytkownik powinien na bieżąco zapisywać tworzone lub pobierane dane na własnych nośnikach. In-formacje niezapisane bądź zapisane na dysku twardym komputera ulegną skasowaniu w wyniku zakończenia pracy, zaniku zasilania itp. Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z niezastosowania się do powyższego zalecenia.
- Użytkownik zobowiązany jest do poinformowania pracownika Biblioteki o wszystkich uszkodzeniach sprzętu lub oprogramowania w momencie ich zauważenia. Wszystkie komunikaty o obecności szkodliwego oprogramowania prosimy natychmiast przekazywać dyżurującym bibliotekarzom.
- Po zakończeniu pracy na stacjonarnym stanowisku internetowym użytkownik zobowiązany jest pozostawić komputer w konfiguracji zastanej i usunąć zapisane przez siebie dane, jak także do wyłączenia stanowiska lub wylogowania się.
§ 5
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za dane pozostawione przez użytkownika w komputerze, a w szczególności za hasła, dane osobowe, dane poufne itp. i ewentualne straty z tego wynikające.
- Biblioteka ma prawo żądać od użytkownika wyrównania szkód, jeśli poniosła takie szkody na skutek postępowania niezgodnego z niniejszym regulaminem.
- Niniejszy regulamin nie zastępuje i nie wyklucza możliwości stosowania obowiązujących przepisów prawa.
- Niniejszy regulamin może zostać zmieniony bez uprzedzenia.
- Skorzystanie z dostępu do Internetu jest równoznaczne ze znajomością i akceptacją zasad niniejszego Regulaminu.
- Nieznajomość regulaminu nie zwalnia użytkownika od odpowiedzialności.
- Rozstrzyganie spraw nieuregulowanych postanowieniami niniejszego Regulaminu leży w kompetencji Dyrektora Biblioteki.
Zatwierdził Dyrektor GBP w Czarni
Regulamin zatwierdzono dnia 29 grudnia 2021r.