Zapraszamy do zapisów:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 514 029 411

 

20 października kolejny raz spotkaliśmy się z seniorami w ramach projektu "Przez okno biblioteki".

 

W dniu 14 października 2022 r. w Zawadach obyła się konferencja "LITERACKIE DZIEDZICTWO KURPIÓW".

 

6 października spotkaliśmy się z seniorami w ramach projektu "Przez okno biblioteki" na warsztatach ceramicznych dla seniorów z Klubu Seniora + z Długiego i Czarni.

Konkurs recytatorski „XXXVI Kurpie Zielone w Literaturze

Konkurs ma kilka stopni rywalizacji. Młodzi recytatorzy z klas V-VIII szkół podstawowych uczestniczą najpierw w eliminacjach gminnych w  Gminnej Bibliotece Publicznej w Czarni a najlepsi będą  rywalizować na  eliminacji międzygminnych  które odbędą się  w Lelisie.

Wiersze o tematyce regionalnej oraz gadki kurpiowskie prezentowali uczniowie ze szkół podstawowych w Czarni i w Surowem. Do konkursowych zmagań stanęło 28 uczestników (20 w recytacji wiersza i 8 w kategorii gadki).

Występy uczniów oceniała komisja w składzie: Bożena Załęska-instruktor MBP w Ostrołęce, Cecylia Bazydło- dyrektor M-GBP w Myszyńcu oraz Anna Szydlik-pracownik GBP w Czarni. Po wysłuchaniu wszystkich wystąpień komisja postanowiła przyznać następujące nagrody:

W kategorii recytacja wiersza:

  1. Kinga Piórkowska i Aleksandra Szyszka (obydwie PSP w Czarni),
  2. Emilia Nalewajk (PSP w Czarni),
  3. Aleksandra Orłowska (PSP w Surowem) i Oliwia Koziatek (PSP w Czarni);

Wyróżnienia otrzymali: Michał Kurzyński, Marta Wróbel, Emilia Bałdyga, Julia Kuta i Wiktoria Włosowicz (wszyscy PSP w Czarni) oraz Klaudia Banul (PSP w Surowem)

W kategorii gadka:

  1. Adam Szydlik (PSP w Czarni) i Zuzanna Dąbkowska (PSP w Surowem),
  2. Joanna Żyra (PSP w Surowem)
  3. Gabriela Piórkowska (PSP w Czarni).

Komisja zadecydowała, że do eliminacji międzygminnych zakwalifikowani zostali:

  • Kinga Piórkowska,
  • Aleksandra Szyszka,
  • Zuzanna Dąbkowska
  • Adam Szydlik.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Laureatom wręczono nagrody książkowe, zaś pozostałym recytatorom drobne upominki.

 

     

 

 

 

                                                 

CYKL LEKCJI BIBLIOTECZNYCH ROZPOCZĘTY !!!!!!

W tym tygodniu czytaliśmy książkę Miry Jaworczakowej pt. ,,OTO JEST KASIA”. W poniedziałek dzieci klasy II próbowały swoich sił w przygotowanych quizach i krzyżówkach, a w ślad za nimi w czwartkowy poranek przybyli uczniowie klasy III by również zapoznać się z lekturą . Pracom towarzyszyła dobra i wesoła zabawa. Dziękujemy i zachęcamy do dalszych spotkań. Bohaterowie książek czekają na was.

                                                              

 

                

                                  

75 ROCZNICA PACYFIKACJI WSI BANDYSIE

W sobotę 05.10.2019r. późnym wieczorem w Bandysiach odbyło się spotkanie PUSTA NOC -podczas którego śpiewane były pieśni żałobne i patriotyczne.

W niedzielę odbyła się uroczysta msza św. przy Pomniku Ofiar Reżimu Hitlerowskiego w Bandysiach upamiętniająca tamte wydarzenia.

Podczas uroczystości patriotycznych można było oglądać wystawę przygotowaną przez GBP w Czarni przybliżającą historię pacyfikacji i losy mężczyzn z Bandyś.

 

To jest przykładowy wpis na blogu.

Po zalogowaniu się do witryny (łącze Logowanie autora po prawej stronie na dole) możliwa będzie edycja wszystkich przykładowych treści istniejących już w witrynie, a także dodawanie nowych artykułów i zakładek.

Jak dodawać i modyfikować artykuły, najszybciej przekonasz się, gdy spróbujesz. Zobaczysz także, że można dostosować treści witryny na różne sposoby.

Śmiało, niczego nie zepsujesz!

Na Twojej stronie startowej w jednej kolumnie wyświetlane są cztery ostatnio dodane artykuły. Gdy będzie więcej artykułów, zostaną wyświetlone odnośniki do 4 kolejnych. Możesz dostosować liczbę wyświetlanych artykułów i odnośników w opcjach pozycji menu Start (na zapleczu). Jest to łącze w menu górnym.

Jeśli chcesz, aby Twoje wpisy w blogu były podzielone na dwie części - wprowadzenie i oddzieloną odnośnikiem Czytaj więcej zwykle dłuższą część zasadniczą, skorzystaj z przycisku Więcej, znajdującego się w przyborniku edytora.

W witrynie skonfigurowano wstępnie kilka powszechnie używanych modułów. Należą do nich:

  • Moduł Obraz, w którym osadzono obrazek ilustrujący witrynę. Wykorzystano do tego celu moduł Własny. Możesz go wyedytować, by zastąpić obraz innym.
  • Lista blogów - moduł z listą odnośników do innych blogów. Umieszczono w nim dwa przykładowe łącza. Ale można dodać ich więcej, a także wymienić już dodane na inne. Po zalogowaniu się skorzystaj z menu Dodaj blog do listy albo Dostosuj listę blogów.
  • Popularne posty, w którym znajduje się lista najczęściej przeglądanych wpisów.
  • Starsze posty, w którym znajduje się lista wcześniej opublikowanych wpisów uporządkowanych według miesięcy.
  • Kolporter, który umożliwia czytelnikom obserwowanie postów w czytnikach RSS.

Każdy z tych modułów oferuje wiele opcji konfiguracyjnych, które można przetestować na stronach zarządzania modułami na zapleczu Joomla. Projektanci oferują ponadto wiele innych modułów, które można włączyć do swojej witryny. Rozwijając swój blog, możesz zainstalować więcej modułów, które znajdziesz w Centralnym katalogu rozszerzeń Joomla, oznaczanym skrótowo JED

Szablony kontrolują wygląd Twojej strony.

Blog został zainstalowany z szablonem Protostar.

Możesz dostosować opcje szablonu, korzystając z rozszerzenia Szablony na zapleczu. Wybierz z menu Praca z witryną opcję Ustawienia szablonu (widoczne po zalogowaniu).

Można na przykład zmienić kolor tła witryny, podświetlacz, tytuł witryny, opis witryny i czcionkę tytułu.

Więcej opcji dostępnych jest w administratorze witryny. Możesz również zainstalować nowy szablon za pomocą narzędzi na zapleczu w menu Rozszerzenia.

Informacja o Tobie, czyli o osobie, która prowadzi ten blog.

Po zalogowaniu się do witryny możliwe będzie edytowanie tego tekstu. Wystarczy kliknąć w grupie ikon po prawej stronie ikonę Dostosuj.